Management Brief:
Står du på et stærkt digitalt fundament?
Lad dig inspirere af digitale frontrunners
Kan du hurtigt flytte din virksomhed i den digitale retning, som du har lyst til? Understøtter dit digitale fundament dine kunders adfærd både offline og online? Udnytter I problemfrit data, der ligger spredt i forskellige afdelinger og systemer? Og har du et digitalt setup, der gør dig i stand til problemfrit at afprøve nye og forskellige digitale retninger?
Hvis din virksomhed ikke har 0- og 1-taller i sit DNA, så kan du sandsynligvis genkende ovenstående som reelle udfordringer. På dette Management Brief sætter vi fokus på, hvordan man kan skabe et digitalt fundament til at drive kontinuerlig innovation og en god digital forretning. Det kræver nemlig at man kan flytte sig hurtigt og at man kan handle med sine kunder digitalt på mange platforme og via mange forretningsmodeller. Derfor træder vi et skridt tilbage og diskuterer: Hvordan bygger man et digitalt fundament, der ruster virksomheden til at konkurrere i fremtiden? Og hvordan leder man sin virksomhed på rejsen og tage de næste digitale skridt? Det bliver nemlig helt afgørende i morgendagens konkurrencesituation, hvor din virksomheds evne til at handle digitalt med kunder vil blive endnu mere forretningskritisk.
Vi har samlet en talerrække, der har haft fingrene helt nede i maskinrummet og arbejdet med digitale fundamenter og digitale kundeoplevelser igennem mange år.
Hvad kan du forvente?
På dagen vil du møde ”practitioners”, der faktisk selv har prøvet at digitalisere kerneforretninger. De kan bringe værdifuld erfaring videre og også komme med løsningsforslag på, hvordan succesfulde digitale fundamenter kan opbygges – og ledes.
Du vil også blive klogere på begreber som Microservices og Evolutionary Architecture på et strategisk niveau. Microservices er en udbredt tankegang blandt danske og internationale eksperter, og er idéen om at bygge sin it-arkitektur op på en måde, der giver fart, agilitet og som sikrer digitalt fokus i virksomheden. Det udgør i øvrigt også en fundamental anderledes måde at lede sin it-organisation på – og det kan du også blive meget klogere på!
Pris
Kr. 2.995
Program og talere


Kristian er Ph.d. fra IT-universitetet i København og har stor digital erfaring fra flere store danske finansvirksomheder herunder BEC og PFA. I 00’erne var Kristian chefarkitekt i Finansministeriets departement, og han er en ivrig deltager i IT- og samfundsdebatten gennem blogs, talks, konferencer og oplæg i ind- og udland.
Kristian vil primært dele ud af sine erfaringer med nye teknologier og organisations- og ledelsesudvikling i en ny digital verden. Det hele tager udgangspunkt i hans nuværende position i Alm. Brand, hvor han er ved at indføre et agilt set-up, et mere moderne perspektiv på ledelse og udvikling af et startup-mindset i en 227 år gammel finanskoncern.

Toke er Direktør for International Ecommerce og Digital Strategi i Novicell og arbejder til dagligt med digital strategi og ecommerce for større danske og europæiske virksomheder.
Han startede sin karriere som konsulent ved Qvartz Management Consulting og har arbejdet ved både LEGO og Salling Group i ledende stillinger inden for ecommerce, digital transformation og strategi. Toke er uddannet cand.oecon fra Aarhus Universitet og har desuden en EMBA fra IMD i Schweiz.


Tilmelding er lukket
Hvis du er tilmeldt, men ikke har fået et link til deltagelse, så skriv til info@novicell.dk
Samme stærke
talere!